face
Uzman Bilgilendirme
Terminal Dönem Kanserli Hasta Bakımı
Kanserle Tanışmak Vücudumuzu oluşturan milyonlarca hücre, önemli kontrol mekanizmaları altında doğar, büyür, bölünür ve ölürler. Bazı kontrol mekanizmalarının belirli riskler sebebiyle bozulmasınd..
Evde Hasta Sağlık Hizmetleri
Evde Hasta Sağlık Hizmeti Nedir? Evde hasta sağlık hizmetleri, evde ortamında hasta bakım hizmetlerinin verilmesine yönelik oluşturulan bütüncül bir yapıdır. Bu yapı içerisinde hastanın ihtiyacı o..
Özel Hemşirelik Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özel Hemşirelik Hizmeti Nedir? Hastalıklar kapımızı çaldığında bozulan sağlığımızı bir şekilde tıbbi ve medikal desteklerle geri kazanmaya çalışırız. Hastalığın seyrine, doktorun önerilerine, hast..
Yaşlılarda Depresyon
Depresyon sadece üzgün hissetmek demek değildir. Tedaviye ihtiyaç duyan yaygın fakat ciddi bir duygudurum bozukluğudur.  Depresyonunuz olduğunda, haftalarca günlük yaşamınızda birçok sorun yaşayab..
Alzheimer Hastalarında Müzik Terapisi
Çağın hastalığı olarak nitelendirilen Alzheimer Hastalığı ilerleyen yaşlarda birçok insanı etkisi altına alıyor. Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye’nin 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hast..
Diyabetli Hastanın Evde Bakımı
Diyabet, dünya genelinde en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Birçok insanın diyabeti olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) diyabeti bir salgın hastalık olarak nitelendiriyor. Diyabet Ned..
Yaşlıların Teknoloji İle İmtihanı
Gelişen teknolojinin hızına yetişmenin imkânsız olduğu günümüzde; anne, baba ya da daha ileri yaştaki büyüklerimizin teknolojik gelişmelere uyum gösterme açısından çaresiz kaldığına hemen hepimiz tan..
Yaşlılarda Kalça Kırığı ve Sonrasındaki Bakım Süreci
Düşme sonrası görülen kalça kırıkları, yaşlılarımızın en önemli sorunlarından biri olup, hastaneye yatış sebepleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Osteoporoz, yetersiz ve dengesiz beslenme ..
Yenidoğan Bebekte Gaz Sancısı
Yenidoğan bebeklerin huzursuz olmaları ve sürekli ağlamaları genellikle ebeveynlerini korku ve endişeye sürükler. Sebepsiz yere uzun saatler boyu süren ağlamalar, kimi zaman çığlığa varan yüksek sesl..
Nerede O Eski Bayramlar?
Gündelik hayatımızın akışında değişime karşı durmak pek mümkün olmasa da, geçmişten ve büyüklerimizden bizlere miras kalan bayram ve bayramlaşma gibi değerlerimize sahip çıkmaya çalışan aslında büyük..
Hastaneden Eve Geçiş Sürecinde Yaşlı Bakımı
Hastaneden taburcu olduktan sonraki ilk 30 gün, hastanın iyileşmesi için hayati önem taşır. Ne yazık ki, çoğu kişi hastaneden taburcu olduktan sonra, oluşabilecek risklerin farkında değildir. Bu, öze..
Evde Hemşirelik Hizmetleri
Nitelikli bir hemşirelik hizmeti, sevdiklerinize evlerinde veya bulundukları yerde sağlık hizmetlerini kolayca sunmanızı sağlar. Sevdiklerinizin tüm hemşirelik ihtiyaçları Medical Center' ın uzman li..
Bakım Verenin Stres ve Tükenmişlik Belirtilerini Tanıma
Yaşlı veya engelli bir aile üyesinin bakımına yardımcı oluyorsanız, bakım veren stresi ve tükenmişlik sendromu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Her yıl, milyonlarca kişi, aile üyelerine binlerce saatte..
Demanslı Hastada Anksiyete ve Ajitasyon
Demanslı hastada anksiyete ve ajitasyon stresli bir çevreyi deneyimlemesinden ve bunu kendisi için bir tehdit olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Hastalar sabah saatlerinde akşam saatlerine nazaran..
Demanslı Hastada Sosyal Etkileşim ve Anlamlı İlişkiler
Birey için aktiviteler bireyin yaşantısını ve ilgilerini yansıttığı sürece anlamlıdır. Bu anlamlı aktiviteler bireye kendini iyi ve yararlı hissetmesini sağlamaktadır. Herkes gibi demanslı hastalarda..
İnmeyi Nasıl Tedavi Ederiz?
İnmenin çeşidine ve hastanın hastaneye geliş süresine bağlı olarak, doktorunuz değişik tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Acil Tedavi Bunlardan biri hastada damar tıkanıklığına bağlı bir inme ..
ALS Nasıl Bir Hastalıktır?
   Amiyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) aynı zamanda Motor Nöron Hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalık, merkezi sinir sisteminde omurilik ve beyin sapı adı verilen bölgede motor hücrelerin (nöronl..
Bypass Ameliyatı Sonrası Evde Bakım
By-pass veya diğer kalp ameliyatlarında iyileşme süreci, hastanın vücut toleransyonuna ve bakım hizmetine göre değişiklik gösterir. Hasta, ameliyat sonrası ortalama 1 - 3 gün arasında koroner yoğu..
Yatağa Bağımlı Hastalarda Ağız Bakımı
Yatağa bağımlı ya da ağız temizliğini kendi yapamayan bilinci açık ve/veya kapalı hastalarda ağız mukozasını korumak ve enfeksiyon oluşumunu önlemek amacıyla ağız ve diş temizliğinin bir yardımcı tar..
Yatak Yarası Tedavisi
I ve II evre yatak yaraları genellikle hastanın iyi bakımı, yaranın kapsayıcı ve titiz bakımı ile birkaç hafta ve/veya birkaç ay içerisinde iyileşir. III ve IV evre yatak yaralarını iyileştirmek daha..
Alzheimer Hastalarında Ev Tasarımının Önemi
Araştırmalar, ortam ile hasta sağlığının birbiri ile bağlantılı olduğunu gösteren çok fazla bulguyu açığa çıkarmaktadır. Bundan dolayı yaşam alanlarındaki tasarımın önemi tıbbi alanda gittikçe artma..
Yaşlılarda Uykusuzluğa 5 Pratik Çözüm
Uykusuzluk günlük hayatımızda insanları etkileyen en önemli konulardan biridir. Yoğun, stresli yaşam tarzı genç yetişkinlerde uyku bozukluğuna neden olabilirken, yaşlıların en büyük problemlerinden b..
Yaşlılarınız İçin; En Doğru Hasta Bakıcı Hizmeti
Kendi evinde huzur ve konfor içinde yaşayabilmek için, yardıma ihtiyacı olan sevdiklerinize doğru hasta bakıcıyı bulmak zor olabilir. Evde destek almanın faydaları bilinse dahi evde bir yabancının bu..
Evde Ekokardiyografi Hizmeti
Ekokardiyografi Nedir? Ekokardiyografi, kalbin yapısını ve fonksiyonlarını incelemek için kullanılan bir görüntüleme işlemidir. Çok gelişmiş ve son teknoloji kullanılan 2-D echo cihazları çalışm..
Alzheimer veya Demans Hastaları ile Seyahat
Birçok aile için, tüm aile bireylerini arabaya doldurmak ya da uçakla hep beraber ülkenin başka bir şehrine seyahat etmek hiçbir zaman kolay olmamıştır. Fakat demans ya da Alzheimer problemi yaşayan ..
Yatak Yarası (Bası Yarası) Nedir?
Yatağa bağımlı hastaların çoğu yatak yarası oluşumu açısından önemli derecede risk taşırlar. Uzun süreli hareketsizlik, dolaşım bozuklukları, etkili bakımın sağlanamaması (pozisyon verilmemesi, nemli..
Evde Bakım Ücretinden Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından engelli bireyin kendisine ait veya ailesindeki birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarı belirlenen miktarın altında olan bakıma ..
Yaşlı Yetişkinler İçin Evde Hangi Güvenlik Tedbirleri Alınmalıdır?
Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve dengedeki bozukluklar ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kol..
Sevdikleriniz İçin Evde Bakım Mı Arıyorsunuz? İşte Sizlere Karar Vermede Yardımcı Olacak 10 Soru
Uluslararası yayınlanmış çalışmalar; Sevdikleri için evde bakım arayan ailelerin korkuları ve endişeleri olduğu bildirmiştir. Bir üniversite tarafından yapılan çalışmada; ailelerin, hizmet verecek pe..
Evde Bakım Hizmetine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur
Birçok ailenin aklına takılan bir sorudur. Anne, baba veya yaşlı bir arkadaş için ne zaman evde bakım hizmeti almak gerekir? Yardım alma zamanının doğru olduğunu nasıl bileceksiniz? Bu konuda bir i..
Evde Hasta Bakımı
Sevdiklerinizin tedavi ve bakımları konusunda zorlanıyor ve bu hizmetleri vermekte kendinizi yetersiz hissediyorsanız, sizler için bilgi ve deneyim sahibi olan profesyonel sağlık çalışanlarımızdan  e..
Yaşlı Yetişkinlerde Düşme Riskini Azaltabilirsiniz
Düşmeler korkutucudur. Çoğu zaman kırık şüphesi ile acil servise başvurulara neden olur. Düşmeler, yaşlılar arasında en önde gelen yaralanma nedenidir. Birçok yaşlı düşmekten korkar. Korku içinde yaş..
İnme (Felç) Belirtilerini Nasıl Anlarsınız?
Sevdiğiniz kişinin sağlığındaki değişiklikleri fark etmek ve uyanık olmak önemlidir. İnme belirtilerini bilmek sevdiğiniz kişilerin sağlıklarında uzun vadede fark yaratabilir. FAST duymuş olabilirsi..
Palyatif Bakım ve Bilmeniz Gerekenler
Palyatif Bakım ciddi hastalıklar ve bunlara eşlik eden ağrı, stres ve benzeri bulguların giderilmesine yardımcı olan kapsamlı bir tedavi yöntemidir. Palyatif Bakımın amacı hastanın rahatlamasını sağl..
UZMANINA SOR
Copyright © 2017 | İstanbul Medical Center
GZip: True