face
TR EN
Uzman Bilgilendirme
PALYATİF BAKIM VE BİLMENİZ GEREKENLER

Palyatif Bakım ciddi hastalıklar ve bunlara eşlik eden ağrı, stres ve benzeri bulguların giderilmesine yardımcı olan kapsamlı bir tedavi yöntemidir. Palyatif Bakımın amacı hastanın rahatlamasını sağlamak, hasta ve ailesinin yaşam kalitesini desteklemektir. Kronik ciddi hastalığı olan bireyler devam etmekte olan tedavileri ile birlikte palyatif bakım da alabilirler.

Palyatif Bakım, ciddi ve kronik hastalıklarla başa çıkmada bireylere yardımcı olur. Aşağıdaki hastalıklarda palyatif bakım bireyler için önemlidir:

  • Kanser
  • KOAH
  • Konjestif Kalp Yetmezliği
  • Amfizem
  • Böbrek Yetmezliği
  • Karaciğer Yetmezliği
  • Parkinson, ALS ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklar

Palyatif bakım hizmeti alan hastalar birçok semptomun tedavisine odaklı beklentide olurlar. Sıklıkla karşılaştığımız ortak semptomlardan bazıları nefes daralması, ağrı, yorgunluk, bulantı, iştah kaybı, depresyon, anksiyete ve uyku problemleridir. Palyatif bakım, hastaların güç kazanmasını, fonksiyonel kapasitelerini ve tedaviye toleranslarını artırmaya yardımcı olur.

Palyatif bakım ekibi uzman doktor, hemşire ve sağlık destek personelinden oluşmaktadır. Aynı zamanda ekibe diyetisyen, fizyoterapist gibi diğer sağlık çalışanları da dahil edilebilir.

Palyatif bakım ekibi ağrı ve diğer semptomlarla başa çıkmada, kafa karıştıran sağlık sisteminde yönlendirme yapmada, sağlık seçimleri hakkında karar vermede sizlerle beraber olur ve bu süreçte duygusal destek sağlar.

Palyatif bakımın bakımevi hizmetinden farklı olduğunun bilinmesi önemlidir. Palyatif bakım hizmetinden hastalık sürecinin herhangi bir periyodunda yararlanabilirsiniz. Palyatif bakım hizmetleri tedavi hizmetleri ile birlikte çalışır ve temel amacı yaşam kalitesi ve konforunun artırılmasıdır. ‘’Palyatif bakım ölüm öncesi bakım değildir.’’

Eğer siz veya sevdiklerinizin palyatif bakım için bir aday olduğunu düşünüyorsanız bunu doktorunuza danışın. Doktorunuz size bir palyatif bakım ekibi önerecektir. Palyatif bakım hizmeti aldığınızda palyatif bakım ekibi primer doktorunuz ile birlikte çalışabilir.

UZMANINA SOR
Copyright © 2018 | İstanbul Medical Center
GZip: True