face
TR EN
Uzman Bilgilendirme
BYPASS AMELİYATI SONRASI EVDE BAKIM

By-pass veya diğer kalp ameliyatlarında iyileşme süreci, hastanın vücut toleransyonuna ve bakım hizmetine göre değişiklik gösterir.

Hasta, ameliyat sonrası ortalama 1 - 3 gün arasında koroner yoğun bakım ünitesinde, 3-7 gün arasında da kardiyovasküler cerrahi servisinde takip edilir. Yatış süresi, hastanın ameliyata adaptasyonu ile ilgili olarak kişiden kişiye değişklik gösterir.

Post- operatif ( ameliyat sonrası ) dönemin ortalama 5. gününde taburculuk planlaması yapılır. Bu süre ne kadar kısa olursa hasta ve hasta yakınları tarafından o kadar iyidir. Hastanede kalış süresince hastanın enfeksiyona eğilimi artar, alışkın olmadığı çevre ve stres hastanın gerginliğini arttırarak iyileşme sürecinin uzamasına neden olur.

Bypass ve diğer kalp ameliyatları sonrasında dikkat edilecek noktalar;

Yatış Pozisyonu: Kalp ameliyatı olmuş olan hastanın sternum ( göğüs kafesi) açıldı ise; 6 hafta boyunca sırtüstü pozisyonda yatması gerekir. Göğüs kafesinin yeniden iyileşmesi için bu gereklidir. İyileşme süreci ortalama 3 ay, hastanın dikkat edilmesi gereken süre ise 6-8 haftadır. Göğüs kafesinin tekrar açılmaması için mümkün oldukça sağa ya da sola dönük yatırılmamasına özen gösterilmelidir. Bu durumda hasta tekrar ameliyat edilmek zorunda kalabilir.

Mobilizasyon (Yürüyüş, hareket):  Hastalar yoğun bakım sürecini tamamlamadan önce mutlaka mobilize edilirler. Seviste kalış süresincede yürüme işlevi devam eder. İlk günler kısa süreli yürüyüşler önerilir, hastanız zorlanmaya başladığında yürüyüş hemen sonlandırılmalıdır. Hasta her gün yürüyüşünü 5'er dakika olarak ritmik arttırılmalıdır.  Hastalar, kullandıkları ilaçlar ve uzun süre hareketsizliğe bağlı olarak oluşan konstipasyonu (kabızlık) da egzersiz sayesinde azaltabilirler.

Vücut Bakımı: Hastalar ameliyat sonrası yatakta silme banyosu şeklinde temizlenirler. Ortalama 5. gün taburcu olduklarında ılık su ile her gün duş alabilirler. İnsizyon bölgesi kesinlikle ovulmamalı, yara kabukları soyulmamalıdır, kese ve sabun kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası 6 - 8 hafta deniz ve havuz enfeksiyon riskini  arttıracağı için uzak durulmalıdır. Ayrıca kişiye iyi geleceği düşünülerek kaplıcalara yönlendirilmemelidir. Kaplıcanın sıcak ortamı kalbe ve damar alınmış bölgeye zarar verebilir.

Tromboembolitik Çorap Kullanımı: Kalp ameliyatı yapılırken kullanılacak damar bacaktan alındı ise ameliyat sonrası tromboembolitik çorap önerilmektedir. Kullanılması gereken çorap hastanın kilosuna ve boyuna göre değişiklik gösterir. Hastanın bacak ölçüleri alınarak uygun çorapların  kullanılması bacaklardaki ödemi azaltır. Kalbin kan dönüşüne yardımcı olması ve bacaklarda oluşabilecek şişliği azaltmak için 6-8 hafta kullanılması tavsiye edilir. Tromboembolitik çoraplar gece yatarken çıkarılabilir, sabah ise yataktan kalkmadan tekrar giyilmelidir.

Göğüs Korsesi: Kalp ameliyatı sonrası göğüs kemiği (sternum) açıldı ise hastaların güvenliği açısından göğüs korseleri tavsiye edilmektedir.Korse göğüs kemiğini çepeçevre sararak; vücut hareketleri sonucu oluşabilecek risklerin en aza indirgenmesini sağlar. Taburcu olduktan sonra 2 ay boyunca kullanılması önerilir. İstirahat halindeyken çıkarılabilir. Ancak ani gelebilecek öksürüğe karşı hazırlıklı olunmalı ve kalp yastağı bulundurulmalıdır.Hasta korsesiz ise yastığı iki eliyle göğsüne bastırıp öksürebilir.Oluşabilecek risklerin azaltılması ve öksürürken hastanın ağrı duymaması bakımından bu durum da önemlidir.

Triflo Çalışılması: Kalp ameliyatı olmuş olan hastanın göğüs kafesinin açılması ve solunumun makine destekli olması nedeniyle akciğerlerde  bir kapanma meydana gelir. Ameliyat sonrası akciğerin kısa sürede eski durumuna getirilmesi için En yetkili yöntem Triflo dediğimiz, akciğer egzersiz aletidir. Ameliyat sonrası hastaların akciğer kapasitelerinin artması, atelektazi oluşumunu önlemek ve ameliyat sırasında verilen anestezi nedeniyle zayıflayan solunum kaslarının kuvvetlenmesi amacıyla triflo kullanımı oldukça önemlidir. Egzersizler 6 hafta boyunca sürdürülmelidir. Uyanık kalınan süre içerisinde saat başı 10-15 akciğer egzersizi genellikle yeterli olmaktadır. hasta üflemeler arası mutlaka dinlenmelidir. Çok sık üflemeler baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabilir. Triflo kullanımı hastaya öğretilirken hastadan bütün nefesini dışarıya vermesi, triflonun ağız kısmını ağzına yerleştirip derin nefes alması ve triflo içerisindeki topları yukarı kaldırması istenir. Bu işlem sırasında hasta çok fazla zorlanmamalı ve triflo hastaya uygun olmalıdır. Ameliyattan bir hafta önce triflo çalışmaları başlatılırsa ameliyat sonrası dönem hasta için daha kolay geçer.

Vücut Hareketleri:  Kalp ameliyatından sonra göğüs kemiğinin iyileşmesi 3 aya kadar sürebilmektedir. Bu nedenle bu süre içerisinde vücut hareketlerinin kontrollü yapılması gerekir. Ağırlık kaldırmamaya, göğüs kemiğini zorlayacak hareketlerden kaçınmaya özen gösterilmelidir. Kalabalık ortam olmaması şartıyla dış ortamda kısa yürüyüşler yapılabilir. Düşme ve çarpmalara karşı dikkatli olunmalıdır. Cinsel hayat 4-6 hafta sonrasında başlayabilir. Fakat göğüsü etkileyecek hareketlere dikkat edilmelidir.

Düzenli İlaç Kullanımı: Kalp ameliyatı sonrası düzenli ilaç kullanımı çok önemlidir. Ritim düzenleyici ve kan sulandırıcılar, kalp ameliyatı olmuş kişiler için mutlaka düzenli kullanılması gereken ilaçlardır. Doktorunuzun uygun gördüğü süre aralıklarında hiç aksatılmadan kullanılmadır. Doktorunuzun kesmediği hiçbir ilacı tek başınıza alacağınız bir kararla kesmeye kalkışmayınız.

Beslenme: Şeker hastaları hariç hastaların hızlı iyileşmeleri için genellikle ilk bir ayda yiyeceklerinde kısıtlama yoktur. Ameliyat sonrası dönemde hastalarda 1-2 hafta iştahsızlık sürebilir. Hastaların bir ay sonrasında mutlaka bir diyetisyen ile işbirliği halinde olmaları gerekir çünkü beslenme programı baştan sona değişecektir. Yeni beslenme tarzı kalbin yükünü azaltacak şekilde olmalıdır. Kalp koruyucu beslenme alışkanlığı edinmek bypass damarlarının daha uzun ömürlü olmasını sağlar ayrıca hastaların kolesterol düzeyinin yükselmemesi için yağdan kaçınmaları gerekir. Bypass sonrası sigara kullanımı mutlaka sonlandırılmalıdır. Sigara yeni damarların kısa sürede tıkanmasına neden olur.

Ameliyat sonrası dönemde uykusuzluk, can sıkıntısı, uykudan yüksekten düşüyormuş gibi aniden sıçrayarak uyanma, sinirlilik, tahammülsüzlük, kolay duygulanma, konsantrasyon bozukluğu görülebilir. Bunlar anestezik ilaçlara ve yaşanan strese bağlıdır.

Ameliyat sonrası ağrı omuz, sırt ve göğüste olabilir. 4-6 hafta arasında oluşan bu ağrılar ağrı kesicilere olumlu yanıt verir. İhtiyaç duyulan durumda mutlaka hekimin order ettiği ilaçlar kullanılmalıdır. Hasta damar alınan kol veya bacakta uyuşukluk hissedebilir, bu normal bir süreçtir. İlk on gün enfeksiyon riskini en aza indirmek için ziyaretçi kısıtlaması yapılmalıdır.

Hastanın hastalığa en güzel adaptasyonu ev ortamında gerçekleşir. Hastanın pansumanı, ilaçlarının zamanında ve düzenli verilmesi, moral ve motivasyonunun yüksek tutulması, enfeksiyon riskine karşı korunması hasta yakınlarının görevidir, hasta yakınları bu konuda isterlerse Medical Center' ın profesyonel bakım destek personellerinden destek alarak bu sürecin kolay atlatılmasını sağlayabilirler.

UZMANINA SOR
Copyright © 2018 | İstanbul Medical Center
GZip: True