face
TR EN
Uzman Bilgilendirme
EVDE HEMŞİRE FİYATLARI

Evde Hemşire Hizmeti Nedir?

Evde sağlık ve bakım hizmetleri tarafından profesyonel bir ekiple sunulan evde hemşirelik hizmeti, tıbbın her dalında uzmanlaşmış yoğun bakım hemşiresi, yeni doğan hemşiresi, onkoloji hemşiresi, geriatri hemşiresi gibi farklı hemşirelik gruplarından oluşmaktadır.

Evde Hemşirelik Hizmeti Ne Kadar Süre İle Verilir?

Evde hemşirelik hizmetinin ne kadar süre ile verileceği hastanın sağlık durumuna ve ihtiyacına göre belirlenir. Evde hemşirelik uygulaması ailenin talebine göre; saatlik, 12 saat /24 saat günlük, haftalık veya aylık olarak verilebilir.

Evde Bakım Hemşirelerinin Eğitimi ve Hasta Bakımında Yetkinliği

Evde bakım hizmetlerinde çalışan hemşireler, işe alım aşamasında mesleki eğitimleri, üniversite ve yüksek lisanları, meslekte çalıştıkları süre, tecrübe, branşlaşma, sağlık kuruluşlarında edindikleri hasta deneyimleri ve iletişim gibi pek çok kritere bakılarak alınmaktadır. İşe girdikten sonra da hemşirelerin hizmet içi eğitimlerine düzenli periyotlarla devam edilmektedir. Bu nedenle eve gelen hemşireler, konularında uzman, hasta bakımında deneyimli kişilerdir. Hemşireler ve sağlık eğitimi alan profesyoneller haricinde hiç kimse hastaya müdahale etme ve uygulama yapma yetkisine sahip değildir.

Evde Hemşirenin Görevleri

Evde hemşirelik hizmetini verecek olan hemşirenin görev tanımı evde sağlık ve bakım hizmetleri tarafından belirlenmektedir. Hastaya etik kurallara bağlı, bilimsel çerçevede sağlık hizmeti sunmak birincil ve en önemli kriterdir.

1- Hemşire, hekim tarafından hastaya hazırlanan tedavi planının (order) uygulayıcısıdır.

2- Hastanın tedavisi süresince öncelikle günlük yaşam bulguları (ateş, nabız, tansiyon) değerlendirilir. Hastaya günlük; ilaç, enjeksiyon veya serum gibi yapılması gereken tedavileri uygular.

3- Hastanın hekimi, hasta için belli aralıklarda rutin kan tahlilleri isteyebilir. Evde hemşirelik hizmetini veren hemşire, istenilen kan tahlillerine göre kan alımını yaparak, bağlı bulunduğu laboratuvara gönderir.

4- Evde hemşire, hastanın günlük rutinleri hariç ihtiyaç olması halinde farklı branş hekimlerini, fizik tedaviyi, görüntüleme cihazlarını organize etmek üzere çalıştığı evde sağlık ve bakım hizmetini veren kurumu ile görüşür.

5- Hastada sonda, solunuma destek cihazlar, peg (beslenmenin bir boru ile mideden sağlanması) veya trakeostomi (boğazda solunumu sağlamak için açılan delik) varsa bakımlarını ve değişimlerini yapar.

6- Hasta yatakta ise; vücuttaki dolaşımın sağlıklı devam etmesini sağlamak ve yatak yarası açılmasını önlemek için 1-2 saatte bir hastaya pozisyonlama yapar. Hasta ev içerisinde dolaşabiliyor ise; ev hemşiresi ile birlikte küçük yürüyüşler yaparak hareketi sağlanır.

7- Tedavinin yanı sıra hastanın bakımına yönelik tüm süreçleri de üstlenir. Hastanın beslenmesi, banyosu, kişisel hijyen ve alt bakımından evde hemşire sorumludur.

8- Hastanın bakım ve tedavisi kadar önemli konulardan biri de, hastayla hemşire arasında oluşan bağdır. Bu bağ sayesinde hasta hemşiresini dinler, tedaviye karşı dirençli olmaz, tedavi süreci istenildiği şekilde devam ettirilir ve hizmet sorunsuz şekilde tamamlanır. Evde bakım hemşiresi bu ilgi, yaklaşım ve iletişimi hasta /hasta yakınları ile kurmak zorundadır.

Aile Yakınları Evde Hemşirelik Hizmeti Ararken Nelere Dikkat Etmeli ?

Evde bakım ve sağlık hizmeti verecek kurumun Sağlık Bakanlığı Ruhsatı sorgulanmalı. Hasta yakınları bir taraftan yakın çevresinden hemşire desteği ararken diğer taraftan hemşirelik hizmetini sağlayan profesyonel sağlık kuruluşlarını araştırır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kriter, evde uzman hemşire hizmetini sunan Evde bakım ve sağlık firmasının Sağlık Bakanlığı ruhsatlı olup olmadığının teyidinin yapılmasıdır.

♣ Hizmet alımından önce Evde bakım ve sağlık hizmetleri sunan şirketin sektördeki referansları, evde bakım tecrübeleri ve hemşirelerinin yetkinliği gibi kriterler değerlendirilmelidir.

♣ Evde hemşirelik hizmeti için, kurum ile aile yakınları arasında mutlaka yazılı bir protokol hazırlanmalı, ailelerin gönül rahatlığı ile yakınlarını emanet edebileceği hemşirelik hizmetlerinin detayları net bir biçimde belirtilmeli ve karşılıklı mutabakat sağlanmalıdır. Bu sayede evde bakım ve sağlık hizmetlerini verecek olan kurum, hemşirenin tüm sorumluluğunu üstlenerek, hizmetin kalitesini de taahhüt etmiş olur.

Evde Hemşire Fiyatları

Evde hemşirelik hizmetlerinin fiyatları, hastaya verilecek tedavinin süresine, hizmet detaylarına ve evde sağlık hizmeti veren kurumun içyapısına göre farklılık göstermektedir.

Tedavinin süresi; evde hemşirelik hizmeti talebe göre 12 saatlik, 24 saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak planlandığından, fiyatlar da bu oranda değişiklik göstermektedir.

Sağlık hizmetinin detayları; Kronik veya ortopedik bir rahatsızlık sonrası verilecek evde hemşirelik hizmeti ile, yoğun bakım sonrasında hastaya evinde verilecek tedavinin içeriği birbirinden oldukça farklı ve detaylıdır. Bu kriter de hemşirelik ücretlerini farklılaştırmaktadır.

İlave Hizmetler; Hastaya verilecek olan evde hemşirelik hizmetine ilave edilecek artı kalemler de fiyatı değiştirecektir. Günlük sağlık hizmetine ilave olabilecek, farklı branş doktoru muayeneleri, laboratuvar ve radyoloji hizmetleri, fizik tedavi, cihaz organizasyonları gibi.

Hemşirenin yetkinliği; Evde hemşirelik hizmetinde en önemli kriter hemşirenin sağlık hizmetleri konusundaki yetkinliğidir. Hemşirelik konusunda aldığı eğitimleri, tecrübesi, hasta ile iletişimi, insani yaklaşımının tümü hemşirelik ücretlerinde farklılığa neden olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı çalışan özel Evde bakım ve sağlık hizmetlerinden alınan evde hemşirelik hizmetinin ücretleri tüm bu kriterlere göre değişiklik göstermekte olup, ortalama 12 saatlik evde hemşirelik ücreti 400- 700 TL arasında değişmektedir.

UZMANINA SOR
Copyright © 2018 | İstanbul Medical Center
GZip: True