Evde bakıma ihtiyacı olan yaşlılar ve engelliler, yeni doğum yapan anne ve bebekleri, fizyoterapi, psikoterapiye ihtiyaç duyanlar… Evde bakım, Türkiye’de en çok eksikliği hissedilen sağlık hizmetlerinden… 5 aylık çiçeği burnunda ‘Benim Ailem‘ özel sağlık şirketi, tıbbi cihaz otobüsü, 100 hemşire ve 60 doktoruyla bu eksikliği gidermeye çalışıyor.

Caddebostan’da oturan 70 yaşındaki Nevin Okur şeker hastası; aynı zamanda kalp ve damar tıkanıklığı yaşıyor. Nevin Hanım, bir gün rahatsızlığı sebebiyle düşer ve küçük ayak parmağı kopacak şekilde yırtılır. Kızı Nebahat Hanım direk eczaneye gider. Eczacı kendilerine İstanbul Medical Center’in telefonunu verir. Telefonun ardından bir doktor ve hemşire hemen evlerine gelir ve dikiş atarlar. İki günde bir evinde pansumanı yapılan Nevin hanımın eczaneye gitmesine gerek kalmadan ilaçları dahi evine getirilmiş. Nevin Okur gibi aslında yüzlerce, belki de binlerce hasta var. Çoğunun ise eczaneye koşturacak bir yakını bile yok. Bu durumlarda sosyal sağlık hizmetlerinin önemi daha fazla hissediliyor.

İstanbul Medical Center, böyle bir açığı kapatmak amacıyla 5 ay önce ‘Benim Ailem’ adlı bir şirket kurdu. Şu anda Bağdat Caddesi’ndeki tek şubeyle tüm İstanbul’a hizmet vermeye çalışan şirket, ülkemizdeki en kapsamlı özel sağlık ve bakım şirketi olma özelliği taşıyor. Şubesi tek ama Anadolu ve Avrupa yakasında hemşire ve doktorlardan oluşan mobil ekipleri var. İhtiyaç duyduğunuzda bir telefonla bu ekipler evinize kadar geliyor. Sağlık problemlerinizi çare oluyor, bakıma ihtiyaç duyanlara el uzatıyor.

Benim Ailem Kimdir?

Benim Ailem’in şu anda 100 hemşiresi, 60 da doktoru var. Ama kadrolarını giderek artırmayı planlıyorlar. Tıbbi cihaz otobüsü ise hastaneyi neredeyse aratmıyor. Aklınıza gelebilecek tüm cihazlar var: Ultrason, röntgen, MR, tomografi aletleri, oksijen tüpü… Tahliller hastanın ayağına götürülüyor. Telefonla 7/24 tıbbi danışmanlık hizmeti de veriliyor. İlkyardım, anne-bebek, yangın, iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitimler veriyorlar.

Yönetim kadrosundaki Doktor Tayyar Vardar, böyle bir şirket kurma fikrinin bu alandaki büyük eksiklikten kaynaklandığını söylüyor. Özel hastanelerin verdiği hizmeti, hastaneye gidemeyecek ya da gitmek istemeyenlerin ayağına götürdüklerini ifade ediyor. Vardar, eğitimlerin önemini ise, “Bir insanın sırtına vurmayı bilirseniz hayat kurtarırsınız.” cümlesiyle özetliyor.

Ameliyat sonrası bakıma ihtiyaç duyanlar, kalp, damar ve tansiyon şikâyeti olanlar, felçli hastaların rehabilitasyonu, hekim kontrolü ve fizyoterapi uygulamaları, solunum sıkıntısı yaşayanlar, şeker hastalığı için eğitim ve tedavi desteği, nörolojik problemler, oksijen tedavisine ihtiyaç duyulan her türlü durum, yeni doğum yapan anne ve bebekleri, bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve engelliler, yara bakımı, enjeksiyon ve diğer hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar, aşılanmak isteyenler, fizyoterapi, psikoterapi gibi hizmetleri evlerinde almak isteyenler…

Yurt dışı sağlık turizmi

Sağlık hizmetlerindeki aşırı yoğunluk ya da yüksek maliyet nedeniyle Amerika, İspanya, İngiltere başta olmak üzere tüm AB üyesi ve dünya ülkelerinden sağlık hizmeti almak amacıyla Türkiye’ye gelmek isteyen insan sayısı oldukça fazla. Bu amaçla İstanbul Medical Center, yurt dışı sağlık turizminde yaptıkları kurumsal pazarlama ile hastanelerin ekonomik kaynaklarını hasta tedavisine aktarılmasını sağlamayı, böylece hizmette kaliteyi ve sayıyı artırmayı hedefliyor.

Open chat
Merhaba ???? Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba ???? Size nasıl yardımcı olabiliriz?